x

Ambalaj ve Paket Dolgu Malzemeleri Nedir?

Ambalaj herhangi bir nesnenin nakliye edilmesi sırasında korunması, saklanması ve üretim yapan işletmelerin satışa sundukları ürünlerin paketlenmesini sağlayan plastik, mukavva, kağıt ya da ahşaptan üretilmiş paketleme malzemesidir.

Toplam 35 ürün görüntüleniyor.
1 2

Üretimde ilerleyen teknoloji ambalaj sektöründe pratik çözümler oluşturarak her ihtiyaca uygun ürünü kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Ambalaj gıda, tekstil ve üretim yapılan birçok işletmenin sıklıkla ihtiyaç duyduğu paketleme materyali olsa da günlük hayatta her an elzem hale gelebilecek bir malzeme türüdür. 

Ambalaj Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli malzemelerden imal edilebildiği gibi ambalaj üretiminde daha çok kağıt kullanılır. Kullanılan kağıdın çeşitlerine göre ambalaj paketleri farklı renklerde ve farklı görünümlerde olabilir. Kağıt türlerinden yaygın olarak kraft ambalaj kağıdı kullanılır. Kraft ambalaj kağıdı çam ağacı, ladin ağacı ve köknar ağacı gibi yumuşak odunlu ağaçların liflerinden elde edilen kağıt çeşididir.

Dayanıklı olması özelliğiyle dikkat çeken kraft paket kağıdı çokça tercih edilir. Yüksek mukavemetli yapıda olması nedeni ile genel olarak kağıt çanta üretiminde kullanılır. Kraft kağıt ambalaj malzemeleri standartlara uygun ölçülerde kesilmiş halde adet olarakta üretilebilir.

Kraft ambalaj paketi materyalleri gıdaya uygun olmasından dolayı  yiyecek sektöründeki işletmelerin paketleme yapmak üzere tercih ettikleri ürünlerdir. Ambalaj çeşitleri incelemesi sırasında kraft kağıt ambalaj modelleri geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. 

Ambalaj malzemelerinde kullanılan kağıt türlerinden bir diğeri de pelur kağıttır. Hammaddesi tamamı ile selüloz olan pelur kağıdı hafif saydam şekilde imal edilir. Az ağırlıklı ve ince yapılı olması kullanım bakımından fonksiyonellik sağladığından birçok alanda, birçok amaçla kullanılabilir.

Yüzde yüz selülozdan üretildiğinden dolayı insan sağlığına olumsuz etkileri olmayan sayılı ürünlerdendir. Gıdaya uygun olmasından dolayı genellikle gıda sektöründe tercih edilmesinin dışında tekstil, çanta, ayakkabı gibi alanlarda sıklıkla kullanılır.

Pelür ambalaj kağıdı cam ve porselen eşya sektöründe kırılma ve çizilmelerin önüne geçerek hasar riskini ortadan kaldırır. El işi ve süsleme gibi sanatsal çalışmalarda da kullanıma uygundur. Pelur kağıt üreticileri standart ölçüler dışında ihtiyaca uygun kalınlık ve boyutlarda kağıt üretimi de yapmaktadır. 

Ambalaj Dolgu Malzemeleri Nelerdir?

Ambalaj dendiğinde akla gelen paketleme materyalleri dışında dolgu malzemeleri de çeşitlilik arz eden ürünler olduğundan inceleme yaparak temin edilmesi gereken ürünlerdir. Dolgu malzemeleri kutu ya da koli içine yerleştirilerek paketlenen nesnelerin etrafına doldurularak nesneyi olumsuz etkilerden koruyan, kağıttan imal edilmiş ürünlerdir.

Kırpık kağıt olarak adlandırılan bu materyaller hangi eşya olduğu farketmeksizin kutunun içinde hareket etmesini önleyerek sağlıklı bir şekilde taşınmasına olanak tanır. Düşme ya da çarpma gibi durumlarda eşyanın kırılmasının önüne geçer. Kağıt kırpığı parçalarının bir araya gelmesiyle elde edilen ürün kutu içindeki nesneye yumuşak bir zemin ve sarmalama görevi görür. 

İmal edildiği kağıdın çeşitliliğine göre yapısal farklar gösterebilen ürünün şekil ve renk çeşitleri de mevcuttur. Şekil olarak düz şerit kağıt parçalarından olabileceği gibi zigzag kırpık kağıt modelleri de üretilmektedir. Zikzak kırpık kağıtlar yüksek oranda selüloz içeren kağıttan imal edildiklerinden dolayı insan sağlığına zararlı bir etkileri olmayan ürünlerdir. Renkli kırpık kağıt seçeneği birçok renkten üretilmiş kağıt çeşitlerini kategorisinde barındırdığından üretim ve gönderim yapan firmaların marka ya da logoya uygun renkte seçim yapabilmesini mümkün kılar. 

Ambalaj alternatiflerinin çokluğunun yanı sıra bu sektörde yeri oldukça önemli olan ürünlerden biri de koli yazma kalemidir. Cam, plastik ve karton yüzeylere yazı yazmak için üretilen koli yazma kalemi kalıcı mürekkep özelliğine sahip bir üründür.

Mukavva ve karton gibi mürekkebin tutunmasının güç olduğu yüzeylerde yüksek dayanıklılık gösteren koli kalemi suya ya da neme maruz kaldığında bile herhangi bir bozulma ve dağılma göstermez. Koli yazma kalemi çeşitleri istenilen renkte seçim yaparak temin edilebilir. Yuvarlak uçlu, kesik uçlu ve düz uçlu modellere bakarak alım yapmak istenildiğinde kalınlık ölçüsü göz önüne alınmalıdır. 

Ambalaj Ürünleri Fiyatları

Ambalaj ürünleri fiyatlarının teknolojinin ilerlemesiyle artan çeşitlilik ve malzeme kalitesiyle doğrudan ilgisi vardır. Kırpık kağıt fiyatları az ağırlıklı ürünler olduklarından her bütçeye uygundur. Kraft kağıt ve pelur kağıt fiyatları ise ebatlara ve üretildiği kağıdın kalınlığı ile kalitesine göre değişiklikler gösterebilir. Kraft ve pelur kağıt toptan temin edildiğinde daha ekonomik olduğundan bütçe dostudur. 

İhtiyaç duyulan her çeşit ambalaj malzemesini kaliteli ve hesaplı şekilde kolici abla web sitesinden bulmak mümkündür. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.